Лятото ни радва с многообразие от ароматни плодове. Ярките и сочни праскови, изпълнени със слънчеви аромати, даряват здраве и отлично настроение на хората. Те са полезни за всички, които страдат от проблеми с паметта и слабоумие, дисфункция на стомашно-чревния тракт, нарушения в обмена на веществата. Насищат женския организъм с полезни вещества по време на износването на бебето и помагат за по-бързото възстановяване след раждането му.

Ползата и полезните свойства на прасковите за здравето на човека

Прасковите са невероятно полезни за организма и подпомагат мозъчните функции.болежки.

Медиците съветват да вдишаме от благоуханието на прасковите и така ще стимулираме мозъчната си дейност, ще подобрим самочувствието си, концентрацията и вниманието си. Също е много полезно да ги използваме при значителни умствени натоварвания, тъй като тези плодове са изключително активен антидепресант.

Какви са ползите на прасковите за възрастните и за децата?

  • Витаминният „ансамбъл” в прасковите укрепва имунитета и служи за надежден защитник от проникването в организма на бактериални и вирусни инфекции. Плодовете способстват бързото оздравяване при простуда
  • Прасковите са отлично натурално диуретично средство, което помага безболезнено да се избавим от пясък в пикочния мехур
  • Високото съдържание на калий в тези сочни плодове влияе благотворно върху функционирането на сърдечния мускул, укрепва го и е полезен при аритмия. Също така калият усилва работата на мозъка и подобрява паметта
  • Богатите на желязо праскови подобряват състоянието на кръвоносната система, повишават съдържанието на хемоглобин и подмладяват организма
  • Многобройните полезни компоненти в плодовете избавят от анемия и усилват секретирането на храносмилателни сокове.

Прасковите са богати на фибри, които потискат жизнеността на гнилостните бактерии в червата и активизират работата на храносмилателните органи. Магнезият, който присъства в състава на плодовете, повишава устойчивостта към стресове. Прасковите се препоръчват от медиците при подагра, ревматизъм и възпалителни процеси в бъбреците. Препоръчва се този деликатесен плод да се включи в хранителния режим на болните деца, когато нямат апетит. Помага на възрастните хора срещу киселини и запек. Пресните плодове имат диуретично свойство.

Прасковите помагат на мъжете при оплешивяване и подобряват хормоналния баланс на жените.

Знаете ли каква е ползата на сока от праскови за малки и големи? Той не просто помага за бързо възстановяване на здравето, но и подобрява зрението, пречиства бъбреците и черния дроб и е отлично допълнение към лечението на стомашни болести.

Ползата на Прасковите за мъжете

В какво се изразява силата на прасковите за силните мъже? Укрепва космените фоликули. При регулярно втриване на маслото от праскови в косата може без всякакви медикаменти да се избегне оплешивяване и да се укрепят корените на косата. Помагат и при махмурлук. Няколко праскови след употреба на опияняващи напитки бързо ще доведат до облекчаване на пост-алкохолното състояние. Тези вкусни плодове имат способността и да повишават потентността. Благодарение на наличието на цинк в състава им, се подобрява притокът на кръв към мъжкия полов орган, влияят благотворно на простатата и възстановяват хормоналния фон на мъжете.

Ползата на Прасковите за жените

Лекари, диетолози и козметици непрестанно повтарят за необходимостта да се включват праскови в хранителния режим на жените и да правят от тях различни козметични средства за грижа за кожата. Защо тези слънчеви плодове са толкова полезни за лицето?

  • Прасковите съдържат каротиноиди, които придават на дермата красив матов оттенък и я правят копринено-нежна.
  • Плодовете внасят в епителните клетки голямо количество влага и ги подхранват. В резултат на това се изглаждат линиите, а лицето става свежо и младо.
  • Киселините, които се съдържат в прасковите, помагат за регенерирането на епидермиса и за бързото премахване на мъртвата кожа.
  • Маските от праскови с добавени кисело-млечни продукти са полезни за зачервено лице след продължително стоене на слънце.

Прасковите поддържат здравето на кожата и предпазват от рак.

С какво още са полезни прасковите за женската красота? Ниската им калоричност помага да се запази тънката момичешка талия. Витамините, захарта, магнезият повишават настроението, придават жизнена енергия и избавят от депресивно състояние. А може ли да се употребяват праскови при кърмене? Педиатрите не само разрешават, но и препоръчват да се включат тези плодове в храненето на младите майки. Нежната и ароматна праскова ще насити кърмата с витамини и важни елементи, което е изключително важно за здравословното развитие на новороденото.

Как да отслабнем с праскови?

Ниското съдържание на калории на „косматите сливи” ги прави любим продукт за всички хора, които се стремят да поддържат постоянно тегло. Може ли обаче да се отслабне с помощта на прасковите? И още как. Отслабването е вкусно и необременяващо, а резултатите се съхраняват дълго време. Тези плодове оказват силно стимулиращо въздействие върху храносмилателния тракт, полезните вещества се абсорбират бързо и напълно. Съответно засищането става по-бързо, а натоварването на стомаха за обогатяване на организма с енергия се понижава.

Ползите и вредите на прасковите за бременни

По време на „интересното” положение, бъдещата майка се стреми да употребява максимално полезни продукти не само за себе си, но и за бебето в нея. Забележителните праскови са спасение за много жени при токсикоза. Съдържанието на множество полезни компоненти в състава им влияе положително на пълноценното развитие на плода.

Прасковите стимулират функциите на храносмилателната система и помагат за слабеене

Фолиевата киселина е необходима за формирането на нервната система на бъдещото дете, а калият укрепва сърдечния му мускул. Магнезият помага на жената да запази спокойствие, да преодолее депресивното състояние и апатията и да бъде в прекрасно настроение през цялата бременност. С какво още е полезен този слънчев плод за бъдещата майка?

  • Укрепва косата, предотвратява чупенето на ноктите и разрушаването на зъбите
  • Заздравява имунитета, който отслабва под влиянието на неустойчивия хормонален фон на бременната жена
  • Подпомага доброто храносмилане и предотвратява запек
  • Предпазва от анемия, която може да предизвика хипоксия на плода

Лекарите отбелязват, че прасковеният сок е много полезен през зимата за бременните, като им помага да получат максимално много полезни елементи при недостатъчно пресни плодове, които в този период природата не е способна да им подари.

Бъдещите майки трябва да знаят, че не бива да се консумират нито пресни, нито консервирани плодове при сериозни заболявания на черния дроб, при повишена кръвна захар, при затлъстяване, дисфункция на щитовидната жлеза и алергии към тези плодове.

Прасковите и заболяванията:

При захарен диабет

За радост на диабетиците, лекарите позволяват да се консумират тези вкусни плодове при това коварно заболяване. В какво се крие тайната за целебните свойства на сочните праскови при диабет? Плодовете съдържат уникални фенолни съединения, които на дълбоко клетъчно ниво влияят на метаболитните механизми, привеждат ги в норма и влияят за подобряване на състоянието на диабетиците. Включвайки прасковите в режима си на хранене, все пак не забравяйте стриктно да следите препоръките на лекаря си.

При панкреатит

Прасковите са много полезни за бременните и помагат при панкреатит

Ароматните праскови влияят положително на работата на стомашно-чревния тракт. Те помагат за преработването на тежката и мазната храна. Това се отразява позитивно на общото състояние на хора, които страдат от възпаление на панкреаса.

Как правилно да консумиране праскови при панкреатит?
  • Първо – те трябва да са напълно узрели
  • Второ – трябва да бъдат почистени от кожицата
  • Трето – плодовете не бива да се ядат при обострено състояние

А също така не трябва да се консумират на празен стомах!

При рак

Все по-често учените казват, че честото консумиране на праскови защитава човека от онкологични заболявания. Това става благодарение на фенолните съединения в състава им. Пагубното въздействие на тези съединение е само върху раковите клетки.

Кога не трябва да ядем праскови?

Плодовете с ярка кадифена обвивка могат да бъдат причина за силни алергични реакции. При голямо поето количество от тези плодове е възможно да се появи диария. Напълно трябва да ги премахнем от хранителния си режим при тежка форма на диабет, при индивидуална непоносимост към тях, при склонност към затлъстяване, при повишена киселинност в стомаха.