Хранене и меню за дете с наднормено тегло – 2 част
Пълнички и пухкави
Най-трудното за детето в борбата с излишните килограми е да преодолее чувството на глад. На повечето пълнички деца им се иска да ядат постоянно. А това значи, че под ръка винаги трябва да имат някакви нискокалорични продукти. Прясно зеле, домати, краставици може да се ядат без ограничения в почивките между храненията. Най-важното е добре измитите и нарязани плодове и зеленчуци да чакат детето на достъпно за него място.
Не се опитвайте да нахраните детето с „храна за възрастни“ - тя няма да му помогне. Понижаването на теглото трябва да е планирано и постоянно. Не очаквайте бързи резултати. Вашата задача е, веднъж отслабнало, детето да не върне килограмите си и да го опазите здраво.
Какви ястия трябва да се готвят на пълното дете? На първо място, всевъзможни варианти от задушени зеленчуци: рагу, син домат и скуош хайвер и други.
Супите по принцип е най-добре да се готвят постни. Супата от зеле, целина, лук, моркови, чушки, сини домати или тиквички с малко масло и сметана засища добре, богата е на витамини и е нискокалорична. Децата много обичат картофи, но е желателно да го изключите от ежедневното им меню. Оставете ястията с картофи за почивните и празничните дни.
Детето трябва да яде немазно месо, което е най-добре да се вари или задуши. За гарнитура - задължително зеленчуци (макароните и кашите са отделни ястия). Полезни са ястията от зеленчуци с месни плънки (сарми, пълнени чушки). Оризът в тях се замества с леща. Колбасите, наденичките, шунката не е за деца с наднормено тегло!
В менюто задължително трябва да присъства риба. Нея също е добре да я варите или задушавате със зеленчуци. Полезни са всякакви морски продукти - морско зеле, скариди и калмари. От калмарите може да правите шницели или да ги добавяте в салатите.
Млечните продукти за пълничките деца е най-добре да са обезмаслени и натурални (без подсладители и добавки). В изварата, натуралното кисело мляко или кефира е добре да добавите смачкани плодове. Няма да навреди да добавите малко сирене със средна масленост - това е ценен източник на калций.
Желателно е белият хляб да изчезне от дома Ви. Може да го замените с пълнозърнест, ръжен.
Кашите не бива да се изключват от хранителния режим на детето. Полезни са кашите със зеленчуци, за закуска може да предложите на детето мюсли с обезмаслено мляко.
Консервите не са полезни както за слабите, така и за пълните деца. Това е храна за туристи, в наше време по магазините има достатъчно свежи продукти, подходящи за деца.
Не учете децата да свикват да пият сладък чай. Плодовите сокове също трябва да се избират без съдържание на захар и да ги разреждате наполовина с вода, а най-добре е да ги изцеждате сами. И задължително включете в детското меню чиста негазирана вода. Добре е ако детето свикне да утолява жаждата си именно с нея. Сладкарските изделия се опитайте да замените с различни плодове, включително и сухи, с ядки. За пълничките деца е полезен ананасът.
Много е трудно да се придържа към диети, ако детето ходи на детска градина. Помолете възпитателите да намалят порциите му наполовина, да не му дават макарони, да ги заменят по възможност със зеленчуци.
Ако твърдо сте решили да се погрижите за здравословното тегло на сина или дъщеря си, бъдете готови да се храните така цялото семейство. На детето е трудно да му се обясни защо мама може да хапне пастичка или бонбонче, а то не може. Това меню е съвсем подходящо за възрастни и стари членове на семейството, много разнообразно е и удовлетворява всички нужди на организма.
Разбира се, че не е лесно да приучиш едно малко дете да яде полезна храна. Но целта тук оправдава средствата, затова задействайте фантазията си и опитайте да заинтригувате детето с полезни ястия. Например, плодовете и зеленчуците изглеждат много по-апетитни, ако ги нарежете красиво и необичайно; скучната каша може да „украсите“, като добавите в нея плодови или зеленчукови сокове. С помощта на парченца плодове и зеленчуци е лесно да „нарисувате“ върху кашата или пюрето смешни личица. Напитките може да им поднасяте не в обикновена чаша, а от симпатична такава със сламка. Много деца обичат коктейли, които лесно може да направите от зеленчукови и плодови сокове и да добавите вътре кефир, кисело мляко или сметана. Обожаваните от децата ядки може да добавяте към каши и зеленчукови салати.
Много често пълните деца растат в семейства, където храната е източник на удоволствие. Опитайте се да отместите акцентите, като предлагате на детето си други радости: спорт, разходки, време с връстниците му. Купете му колело, нека има топки, въжета за скачане и ролери. Ходете на басейн, карайте кънки. Задължително намерете вкъщи място - „ъгълче за спорт“ - децата с удоволствие лазят по шведска стена, висят на въже и т.н.
За по-големите деца може да вземете куче, при условие, че 4 пъти на ден те сами ще го извеждат на разходка. Четенето и телевизорът по време на хранене не се допускат - от сега нататък сядаме на масата, за да се храним, а не да се занимаваме с десет неща едновременно.
Менюто на подрастващите
Много по-трудно е да се установи правилно хранене при подрастващите. Подрастващият период се характеризира с бурен растеж, към който понякога се добавя интензивна физическа активност. Енергийните и хранителните потребности стават доста по-големи. При това върху гастрономическите предпочитания оказват влияние приятелите. Обикновено в тази възраст хранителните навици вече са се оформили, но на подрастващите им е присъщо да игнорират семейните забрани, зачестяват приемите на храна извън дома. Да не забравяме и рекламите и средствата за масова информация, които постоянно предлагат нови съблазни: шоколадови бонбони, газирани напитки, чипсове, и, уви, бира и коктейли с ниско съдържание на алкохол.
При подрастващите се повишава апетитът. Но често те не осъзнават, че не трябва да ядат каквото им видят очите, а определени продукти. И родителите са тези, които трябва да помогнат да растящите си деца да съставят менюто си грамотно.
Заради активния си растеж и хормоналните промени подрастващите имат нужда от повече белтъчини. За предпочитане са тези с животински произход, които се съдържат в месото и рибата. Вегетарианството, за което можем да говорим като големи, на подрастващите им е категорично забранено - може да развият желязодефицитна анемия. Често подрастващите изпитват дефицит на калций, което води до заболявания на опорно-двигателния апарат: сколиоза и други нарушения на стойката при учениците, остеохондроза и остеопороза - в по-напреднала възраст. Основните източници на калций са млякото, кисело-млечните продукти, особено изварата.
Хранителният режим на подрастващите трябва да е пълноценен и балансиран по съдържание на белтъчини, витамини и минерали. Това може да се постигне, ако се приемат-витаминно-минерални добавки, предназначени специално за подрастваща възраст.
Още един проблем в този период е стремежът към отслабване - крие сериозни последици (анорексия, хипотрофия). Много подрастващи се опитват да подражават на наложилите се от средствата за масова информация стандарти за фигурата. Момичетата се придържат към небалансирани диети, а момчетата се увличат по анаболните стероиди, което може да доведе до неконтролируемо затлъстяване и проблеми с репродуктивните функции. И тук родителите не бива да странят от детските проблеми. А да помогнат на детето да се справи със ситуацията. Използването на диети в подрастваща възраст е допустимо, но трябва да е добре премислено и да се контролира от специалист.
На подрастващия трябва да му се обясни какво може да използва без ограничения и увеличаването на кои продукти може да доведе до по-нататъшно увеличение на теглото и нарушение на обменните процеси. Също така трябва да се увеличат физическите му натоварвания. Важно е не само да получава необходимото количество основни хранителни вещества, но и да ги изразходва правилно.
Много по-лесно е да се запази стройността през младите години, отколкото цял живот да прескачаме от диета на диета. Погрижете се за децата си сега и когато станат възрастни, те със сигурност ще Ви кажат „благодаря“.
Рецепти за деца
Пиленцето, зайчето и приятелите им
Основният елемент във всички ястия са варените яйца. Предложете на детето си да пофантазира и заедно направете забавни фигурки от яйца и зеленчуци.
Към половин яйце (разрязано надълго) поставете гребенче от парче цвекло, клюн - от морков, очички - от зелен грах. Е, как Ви се струва пиленцето?
За да направите зайче, разрежете едно яйце (напречно), по-голямата част поставяне надолу, по-голямата - отгоре на нея. Носа и ушите правим от моркови, очите - от зелен грах.
За снежен човек режем яйцето на 3. Двете големи части слагаме една над друга, най-малката - най-отгоре - за глава. Носа правим от парченце сварен морков, очите - от зелен грах, ръцете - от листа на магданоз. От моркова правим и шапка. Около снежния човек можем да поставим резенчета краставица, зелен грах, да полеем ястието със сметана или майонеза.
Доматен сок със сирене
Това е полезна и вкусна напитка за втора закуска или за следобедна закуска и се приготвя много лесно. 2 с. л. доматен сок се смесва с миксер с ½ чаша мляко и 50 гр. ситно рендосано сирене. Сервира се във висока чаша със сламка. Пие се охладено.
Морков с извара
150 гр. моркови се измиват, почистват и рендосват на едро ренде, добавя се 200 гр. извара, 2 с. л. захар, измити и попарени стафиди без постилки. Разбърква се добре.
Коментирай