Какво знаем за глухарчето?

Глухарчето е ефективен природен биостимулатор. Наричат го още целебното глухарче. Също както копривата, така и глухарчето се употребява като хранително и лечебно средство. То се отглежда в градини като културно растение в много страни по света. За съжаление, у нас то е много подценено.

Сигурно не сте знаели, че всички части на глухарчето се използват за храна – от корените до цветните пъпки и цветовете. От него могат да се приготвят салати, супи, пюрета, напитки. Печените корени на глухарчето могат да се използват самостоятелно или като подправка.

За какво се използва глухарчето?

запек, катар и метеоризъм, може да стимулира обмяната на веществата, възбужда апетита и, не на последно място по важност, подобрява храносмилането.

В народната медицина се използва при диабет, анемия, атеросклероза, някои кожни заболявания, за укрепване на зъбите и като противоглистно средство. Както споменхме по-горе, цветовете и листата на глухарчето са ефективни природни биостимулатори. Всъщност истината е, че листата имат горчив вкус и това е от вещества, на които се дължи неговият лечебен ефект. Така че преценете дали да ги отстранявате, когато използвате глухрчето.

При захарен диабет – чай с глухарче:

Вземете 50 гр. корени глухарче и листа от мента; 150 гр. стръкове жаблек, бобчета фасул и листа от черна боровинка. От тази смес сложете 2 супени лъжици в 600 мл. кипяща вода, сварява се за около 3 мин. и се оставя 20 мин. да се охлади. Прецежда се и се пие 6 пъти дневно по 80 мл. 15мин. преди храна и 30мин. след ядене.