бръчки – това са процеси от нормалния живот на всяка кожа. Кога започват и колко добре се повлияват от препарати, зависи от много фактори, сред които генетични и житейски фактори (как се грижим за кожата, какъв начин на живот водим). Важно е да знаем какви препарати трябва да търсим и кои са природните съставки, които помагат в подмладяването на кожата.

Какви съставки да търсим в съдържанието на антиейджинг препаратите?

Основата на препарата

Основата на крема е консистенция, в която се добавят всички останали съставки. Най-новите световни тенденции в областта на козметичните производства залагат на естествени основи с растителни масла и восък. Избягват се парафин, вазелин, силикон, консерванти като парабени. Ако основата на препарата не е качествена, той може да предизвика алергии и да запуши порите, което няма да даде на препарата възможност да разгърне спектъра на действието си.

Хайвер

Хайверът има мощно действие при борбата с годините. Той има високо съдържание на есенциални аминокиселини, пептидни структури, протеини, есенциални мастни киселини, витамини А и D, омега-3 мастни киселини, йод и олигоелементи, които обновяват по неповторим начин кожата. Хайверът е средство за естествен лифтинг. За зряла кожа препарат, съдържащ хайвер и хиалуронова киселина, би дал много добър ефект като нощна грижа.

Алфахидрокси плодови киселини

кожата. Те стимулират растежа на епителните клетки. Ефектът на тези киселини е много добър за изравняването на структурата на кожата и визуалното стесняване на порите. Пилингите с тези киселини и съдържанието им в кремове е полезно от една страна за мазна кожа, а от друга и за зряла – осигуряват регенерация и хидратация.

Антиоксидантите

Антиоксидантите са едни от най-мощните средства за красива и здрава кожа. Какво правят те?

  • Неутрализират действието на свободните радикали, които са изключително вредни – предизвикват преждевременно остаряване и задълбочаване на появили се бръчки
  • Понижават възпалението, което води до накъсването на колагеновите нишки
  • Предпазват кожата от фотоувреждания и от рак

В козметичните продукти антиоксидантите се използват с двойно действие – предотвратяват деградацията на природните продукти в козметиката (протеини, захари, липиди), а от друга – имат посочените добри въздействия върху кожата.

Антиоксидантите в козметичните продукти:

  • Повишават блясъка на сухата и уморена кожа
  • Намаляват петната (включително и от слънце)
  • Спират задълбочаването на бръчките

Едни от най-мощните антиоксиданти са: зеленият чай (заради наличния кофеин и теофилин), L-аскорбиновата киселина (витамин С), ниацинамидът (витамин В3), N-ацетил-глюкозамин (NAG), а-токоферолът (витамин Е) и убихинон (CoQ10).

Депигментационни агенти

Пигментацията се появява поради различни причини, не всички свързани с възрастта:

  • Хормонални промени
  • Последици от слънчеви излагания

Кожата може да се избелва със субстанции като:

  • Хидроквионон
  • Аскорбинова киселина

Избелването трябва да бъде извършвано през зимата, тъй като е противопоказно при излагане на слънце.

Хидратиращи съставки

Хидратацията е грижа, която трябва да се прилага за кожа на всяка възраст. Силно хидратиращо средство е хиалуроновата киселина, която погрешно е считана единствено за филър за бръчки. Дехидартираната кожа е естетически неприятна, но за нея може да има и медицински последици. Тя е склонна към появяване на екземи, псориазис, преждевременно остаряване. Други хидратиращи съставки са пептидите и аминокиселините – те стимулират производството на колаген.

Защитни фактори

Особено важно е предпазването на кожата от слънцето, тъй като то е отговорно за 75% от появилите се бръчки на лицето. Ретиноидите са сред най-често използваните съставки в антиейдж препарати. Тези деривати на витамин А предотвратяват хиперпигментацията и спират ензимите, които разграждат колагеновите влакна. Най-честите форми на този ползотворен антиейдж агент са третиноинът (ретиноловата киселина), ретинолът (витамин А) и ретиналалдехидът.