BCAA
Няма продукти в тази категория.
Няма продукти в тази категория.
Интересът към спортното хранене се пробужда у всеки спортист. Някои смятат, че хранителните добавки ще сътворят чудеса и ще превърнат атлетите в олимпийски богове: едни мечтаят да подобрят спортните си резултати, пият протеини и креатинов монохидрат в промишлени количества; други просто се поддават на влиянието на модата или просто искат красиво тяло и релефна преса. Но, както се казва, не всичко е чиста монета. Най-старият принцип на медицинската етика „Не вреди!“ работи успешно и в този случай. Употребата на спортни добавки трябва да бъде разумно.
В нашия интернет магазин zdrave365.com предлагаме една от най-популярните хранителни добавки – BCAA и то на много добри цени. За какво се използват, как се приемат, без да навредят?
Първо ще кажем няколко думи за физиологията ни. За успешното функциониране и здравословната обмяна на веществата в организма ни са ни необходими белтъчини. Учените са изяснили това доста отдавна, дори и думата „протеин“ произхожда от древногръцката дума „протос“, което се превежда като „първи“. По принцип необходимите ни белтъчини се синтезират от 22 аминокиселини, но само тринадесет от тях организмът ни може да произвежда сам. Останалите девет получаваме от храната, използвайки специални добавки или белтъчини с животински и растителен произход.
Да се върнем към темата. BCAA е комплекс от три незаменими (непроизвеждащи се в тялото ни) аминокиселини – левцин, валин и изолевцин. Тези три аминокиселини оказват наистина вълшебно влияние върху организма ни.
Аминокиселините, които няма как организмът ни да синтезира – незаменимите – служат за катализатори на метаболизма – възстановяват активно мускулните влакна, стимулират синтезирането на хормон на растежа и попълват енергийния баланс. Благодарение на действието на тези органични съединения стареенето на мускулите се забавя, а мазнините се изгарят доста по-ефективно.
Не е трудно да се досетим, че, притежавайки такива уникални качества, BCAA лесно намират приложение в спорта. Уникалността им се изразява в това, че, за разлика от другите аминокиселини, тези подхранват мускулите с енергия директно. Повечето органични съединения се складират в черния дроб, а това значи, че метаболизмът им протича бавно и по-малко ефективно. Аминокиселините с разклонени вериги, каквото е значението на BCAA на български език, попадайки в човешкия организъм, започват веднага да действат активно. Затова спортистите приемат тези добавки с удоволствие.
Много хора си задават въпроса: „Може ли БЦАА да се използват за отслабване?“. Изследванията сочат, че приемът на незаменимите аминокиселини подпомага окисляването на мазнините и потискането на апетита. Треньорите препоръчват използването на BCAA сутрин на гладно и в почивките между храненията, за да се потисне чувството на глад. Приемът на тези добавки при отслабване ще запази мускулите Ви, което ще Ви помогне да не губите мощ и да си направите плочки на пресата.
Мъж (който не е спортист) с тегло около 80 килограма трябва да получава около 7 грама аминокиселини на ден. В случая съвсем не е задължително да приема хранителни добавки на капсули или на прах, много по-приятно е полезните вещества да се набавят по естествен начин – чрез диета.
Например всички бобови са богати на валин, триптофан, треонин, метионин; изварата и сиренето съдържат триптофан, лизин, аргинин, валин, фенилаланин. Яйцата – богати са на BCAA, фенилаланин и метионин. Изолевцинът, лизинът и фенилаланинът може да се открият в големи количества в пилешкото месо, рибата, ядките и елдата. Ако незаменимите и най-необходимите аминокиселини се съдържат в храната, която употребявате, защо да използвате добавки? Е, ще отговорим на този въпрос…
Нека разгледаме кое какво е и за какво са Ви нужни BCAA. Тези три на брой аминокиселини играят огромна роля във физическата ни работоспособност. Да разгледаме ролята и функциите им:
Затова най-актуален е приемът на БЦАА като спортна добавка по време на диета и намаляване на теглото. Докато организмът е с ограничени ресурси за възстановяването си, BCAA ще Ви помогнат да се справите с натоварванията. Освен това ще понижите и загубата на мускулна тъкан до минимума.
При трупане на мускулна маса повечето спортисти минават без този продукт. Ако в менюто Ви има достатъчно качествени белтъчини от различни източници, то нуждите Ви от BCAA добавките отпадат. В големи количества тези три съединения се съдържат в пилешкото филе, морските продукти и говеждото месо, а също и в други продукти от спортното хранене.
Пропорцията на левцин, изолевцин и валин може да е различна: 2:1:1, 4:1:1, 8:1:1, 16:1:1 и т.н. Наистина, основният компонент на БЦАА е левцин. Нуждите от него винаги са по-високи, тъй като по време на тренировка запасите му се изтощават. Точно той отговаря за антикатаболитната, анаболитната и енергийната функция. Изследванията също така потвърждават, че левцинът способства за по-бързото уголемяване на мускулите и окисляването на мазнините. За какво отговарят другите две съставки-аминокиселини?
Изолевцин е отговорен за синтеза на протеина в организма ни. Също така приемът на това вещество способства нормализиране нивата на глюкоза в кръвта и за изработването на серотонин.
Валин е важен за централната и вегетативната нервна система. Това е много важно в условията на регулярни тежки тренировки. Валинът е важен и за когнитивната дейност, а също притежава и антидепресивни свойства.
BCAA се предлагат в различни форми: на таблетки, на капсули, на прах, в течно състояние. Ефективността им не се засяга по никакъв начин от това, тук е засегната само гледната точка за това на кой как му е удобно и за личните предпочитания на всеки, който приема БЦАА. Много скептици мислят, че ползата от приема на BCAA е нещо като ефекта на плацебо. Това не е така. Ползата на BCAA е потвърдена не само от отзивите на реалните ползватели на добавката, на спортистите и фитнес-експертите, но и от многобройните изследвания, проведени в клинични условия.
В условията на жестоката конкуренция на пазара за спортни добавки в днешно време много производители или дистрибутори нарочно понижават качеството на продукцията си, за да намалят загубите от производство и да увеличат печалбите си.
Най-правилното нещо, което можете да направите, е да изберете продукт от добре известен и доказал се производител. Може и да струва с 10-15% повече от другите, но ще знаете, че сте си изхарчили парите за качествен продукт, стига да не се натъкнете на някоя имитация. За съжаление, много производители влошават качеството. Те използват нискокачествени суровини, в продуктите им има странични примеси, а съставът и енергийната им ценност не съответстват на отразените върху опаковката.
Качествените BCAA продукти трябва да отговарят на следните характеристики:
Също така обръщайте внимание на етикета и херметичността на кутията. Ако видите, че етикетът не е добре залепен или че кутията е отворена, не купувайте този продукт. На 99% Вие държите в ръцете си имитация с ниско качество. Върху етикета също така трябва да има отметка със съответния стандарт за качество.
Основната „забележителност“ в таблетките е в съставът им. В този продукт има само три компонента – аминокиселините с разклонени вериги. Няма никакви оцветители, подсладители, ароматизатори, противослепващи и други синтетични компоненти. Особено актуално е това за бодибилдърите в периода им на подготовка към състезания, тъй като тези компоненти имат свойството да задържат вода под кожата. Също така капсулите и таблетките са удобни за пренасяне, не заемат много място.
Минусът им е, че след приема им в устата Ви може да се появи неприятен горчив послевкус. За да избегнете това, може да пиете BCAA с много вода.
Друга форма на тези аминокиселини е течната. Тя е концентрат, който трябва да се разреди с вода. Има и готови за употреба напитки. Добре е да си купувате тази форма при дълъг път с автомобил. Достатъчно е да си приготвите две бутилки в жабката и да си пиете по малко. Не се притеснявайте за катаболизма, няма нужда от шейкър, бутилка вода, контейнер с BCAA и да губите време да ги смесвате.
Честно казано, концентрираните БЦАА са доста спорни. Често вкусът им е прекалено сладък и наситен, а носенето на бутилката с концентрат в чантата е доста съмнително удоволствие. Във всеки един момент може да се разтече или счупи. Днес тази форма е доста слабо представена на пазара, тъй като търсенето и е изключително ниско.
Праховите БЦАА са най-разпространената форма на тези аминокиселини. Много марки правят наистина качествени и вкусни продукти, които е приятно да се пият по време и след тренировка. Основният критерий при търсенето тук е вкусът – много производители залагат прекалено много на химичните компоненти за вкуса, други произвеждат продукти с почти идентичен на натуралния вкус. И съвсем не е задължително „не вкусните“ BCAA да са по-лош състав и качество. Просто за много компании BCAA на прах/пудра са нещо като визитна картичка, точно по тях потребителите съдят за това подходящ ли е за тях даден продукт на тази марка, или не. От това зависят бъдещите продажби и печалбата. Затова на младите марки им е важно да произвеждат вкусни BCAA, които ще се харесат на всички. Производителите, които си имат изградено име, голяма клиентска база и доверие от страна на ползвателите, няма нужда да правят такова нещо.
Общо взето при избора на хранителна спортна добавка БЦАА трябва да се ориентирате в избора си по следните принципи:
Ползата ще е съществена само при недостиг на белтъчини. Тоест при некачествено хранене и високи физически натоварвания. Необходимостта от всички аминокиселини може да бъде покрита и от суроватъчния протеин. Но ако по някаква причина не можете или не искате да използвате суроватъчен протеин, BCAA са Ви просто необходими.
При грамотна диета и прием на протеини може да използвате BCAA като заместител на някое хранене – няма да позволят да Ви „изгорят“ мускулите и ще притъпят глада Ви. Удобно е да се използват веднага след тренинг, особено за онези, които обичат да приемат протеин с мляко, а млякото в спортния сак се вкисва бързо. BCAA ще е отлична подхранваща напитка след тренировката, докато не се доберете до протеина си.
Маратонците, скиорите, велосипедистите, плувците използват аминокиселини с разклонени вериги по време на тренинг и състезания, продължаващи повече от час. По принцип за това се използват изотоници с BCAA. При тези спортове протеинът може да предизвика проблеми с храносмилането, затова БЦАА е идеалният вариант.
В първия случай е възможно да има нежелателни примеси. Но това се случва много рядко, ако, разбира се, не си купите BCAA със съмнително качество със сравнително по-ниска цена от пазарната.
Във втория случай са възможни нарушения при абсорбирането на аминокиселините от храната, но ако не се превишава препоръчаната дозировка, рискът е изключително малък.
Няма еднозначен отговор на този въпрос. Да, подобни продукти са безопасни за здравето, ако суровините, от които са направени, са качествени. Но много от незаменимите аминокиселини може да получите от храната, която употребявате, спазвайки правилата за здравословно и балансирано хранене, допълвайки менюто си с качествен протеин.
Обърнете внимание на няколко момента. Има сумарна дневна доза BCAA, която е подходяща за почти всички спортисти – това е 20-25 грама. Специалистите препоръчват да се приема BCAA 2-5 пъти на ден. Това може да е преди тренировка и веднага след нея. Няма значение дали работите върху релефа си, дали трупате маса, или се опитвате да отслабнете: схемата на прием на аминокиселините с разклонени вериги остава такава. Обърнете внимание: ако тренировката Ви продължава повече от два часа, може да приемете малко BCAA (2-3 гр.) по време на тренинга. Това стимулира метаболизма и позволява на мускулите да се възстановят по-бързо.
Така че, розовата доза за прием е 5-8 грама дневно аминокиселини БЦАА. Ако се готвите за състезание и спазвате диета, можете да увеличите дозата BCAA. Много хора се питат може ли да приемат спортни добавки в дните за почивка? Разбира се! Почивката е възможност за организма Ви да възстанови ресурсите си и да активира анаболитните си процеси. В дните за отдих разделете стандартната си доза от аминокиселинния комплекс BCAA на половина и я приемайте сутрин и заедно с храна.
Вече казахме, че БЦАА в течна форма не се търсят много. Затова ще обърнем по-голямо внимание на правилата за употреба на другите три форми на тези аминокиселини.
Прахът (или пудрата, както още се знае) е най-икономичната форма на трите незаменими аминокиселини. Онези, които искат да спестят средства, се опитват да си купуват прах.
Приемът на BCAA на прах има някои особености:
Затова много от спортистите приемат праха по следния начин: гребват една доза с мерителната лъжичка, изсипват си я върху езика и изпиват голямо количество вода. Но има и други начини за прием на праха: просто се разрежда порцията в шейкър с някоя вкусна напитка и се употребява по време на тренировката.
Както вече казахме, препоръчителният оптимален прием на аминокиселините BCAA е от 2 до 5 пъти дневно:
Капсулите, както казахме вече, са най-удобната форма на спортните добавки. BCAA са започнали да се произвеждат първо точно на капсули. Тази форма има две неоспорими предимства – удобството и вкусът.
Първо, по-удобно е да вземете със себе си за тренировката един малък контейнер с капсули, отколкото да „влачите“ големия контейнер с праха.
Второ, капсулите се поглъщат лесно, което значи, че няма да усетите тази горчивина, която се усеща при праха.
Единственият минус на капсулите БЦАА е цената им. Да, капсулите са по-скъпи от праха или таблетките. Произвеждат се в опаковки от по 60 до 100 капсули и съдържат от 250 до 1250 мг. аминокиселини.
Как се приемат правилно капсулите?
Обърнете внимание на опаковката: върху нея обикновено е написано колко капсули се използват. Спортистите по принцип приемат по 3-4 пъти на ден – сутрин, преди и след тренировка, преди сън. Това значи, че дневно трябва да приемате около 25 грама аминокиселини. Най-добре ги разделете на 3-5 приема по 5 грама.
Може да съчетаете приема на BCAA с протеин, гейнър или други спортни добавки. Това е нормално и няма никакви последици за организма. Експериментирайте смело!
Таблетките BCAA също са популярни сред спортистите. Съгласете се, че е доста по-лесно да глътнете две-три хапчета, отколкото да мерите с мерителната лъжичка и да разсипвате около шейкъра прах. Една таблетка съдържа 500-1000 мг. пресован прах. Времето за усвояване на една доза е 30 минути (по-бавно от капсулите).
Трябва да се придържате към точен план, както го правите и с праха. Вижте колко чисти аминокиселини се съдържат в една таблетка – тази информация я има на етикета. Точно там трябва да търсите и препоръките за прием на добавката.
Универсалната еднократна доза за спортист средно ниво (мъж, 80 кг.) е 4-5 таблетки, а дневната – 20-25 таблетки. Препоръчваме Ви да разделите тази цифра на пет приема: в тренировъчните дни приемайте таблетките сутрин, преди, по време и след тренинг и преди сън, а в почивните – сутрин, един-два пъти между храненията и преди сън.
И така, разказахме Ви подробно какво представляват аминокиселинните комплекси BCAA. Ако ги приемате, ще помогнете на мускулите си да се възстановяват по бързо, а това значи, че ще подобрите спортните си резултати. Разгледайте и изберете най-подходящата хранителна спортна добавка за Вас в тази категория. Тук представяме комплекси BCAA на страхотни цени само от доказани производители с изключително високо качество на продуктите.