Напоследък сигурно все по-често чувате за антиоксидантите – те набират популярност с висока скорост и всичко това благодарение на способностите им да спират действието на свободните радикали. Един от тези антиоксиданти е Ликопенът. Той представлява естествен пигмент, получен от червените плодове и зеленчуци, но знаехте ли, че доматите се нареждат на първо място по съдържание на ликопен?

Какво е Ликопен?

Ликопен ще откриете не само в доматите, но и също така в гуава, кайсии, диня, папая и розов грейпфрут.

Ликопенът е член на семейството на каротеноидите и е естествен пигмент, които отговаря за наситения червен цвят на плодовете и най-вече на доматите. Ликопенът ни най-малко не се доближава до действието на провитамин А, за разлика от останалите от семейството на каротеноидите, и следователно не се превръща във витамин А. Ликопенът е активна съставка и молекулата му е така изградена, че може да се свърже със свободен кислороден атом или с пероксилни радикали, които иначе биха могли да повредят клетъчните ДНК. Изследванията посочват, че неговата червена молекула има 100 пъти по-силна активност да улавя кислород в сравнение с витамин Е. Благодарение на антиоксидантното му действие, ликопенът действа благоприятно върху цялостното здраве на човека.

Ликопен ще откриете не само в доматите, но и също така в гуава, кайсии, диня, папая и розов грейпфрут. Ликопенът се среща още в сушените босилек и магданоз, сливите, боба, пилешките черни дробчета, морковите, шипката, червеното зеле, аспержите и есенните маслини. Във всички доматени продукти съдържанието на ликопен се увеличава, когато те са обработени при висока температура или сготвени с олио. В доматеното пюре има най-много ликопен – 150 мг. В динята – 41 мг, ликопен, в кетчупа – до 13 мг., в розовия грейпфрут – 3 мг., в пресните домати до 4 мг.

Благодарение на антиоксидантното му действие, ликопенът действа благоприятно върху цялостното здраве на човека.

Какво е действието на ликопена?

  • Намалява действието на свободните радикали и най-вече на т.нар. долен кислород.
  • Може да възпрепятства риска от развитие на определени видове рак, в това число и рак на простатата.
  • Забавя процесите на стареене на кожата, като предпазва от т.нар. старчески петна, които се обрaзуват в резултат на оксидативен стрес.
  • Благодарение на антиоксидантните свойства, ликопенът може да потиска и растежа на тумори.
  • Ликопенът също така играе важна роля в превенцията на сърдечни заболявания чрез намаляване на щетите, които свободните радикали нанасят на холестерола.
  • Последните проучвания показват, че ликопенът повишава концентрацията на сперматозоидите при безплодни мъже

Плюсове и минуси на ликопена:

Липсата на ликопен и на други каротеноиди в организма могат да доведат до появата на не малко хронични болести, в това число сърдечни заболявания и различни ракови заболявания. каротеноиди, може да се повиши чувствителността на организма към свободните радикали.

От друга страна, ако прекалите с приема на ликопен, това може да доведе до наситен портокалов цвят на кожата – това е безобидно състояние, наречено ликопенодермия.

Ликопенът е вещество, което има свойството да разтваря мазнините и заради този факт са му необходими повече диетични мазнини за правилното усвояване чрез храносмилателния тракт. Това означава, че количеството ликопен в организма може да бъде намалено, ако сте подложени на диета, бедна на мазнини, или на заболяване, което причинява намаляване способността за усвояване на хранителните мазнини като ензимен дефицит на панкреаса, болест на Крон, кистична фиброза, хирургично отстраняване на части от стомаха, болест на жлъчния мехур или чернодробно заболяване.