Това са храните с най-висока концентрация на хранителни вещества, от които можем да се възползваме. Тъй като в рамките на деня можем да похапнем само определен брой храни, ако увеличим хранителния им състав, бихме могли да си набавим многобройни ползи за организма – по-малко калории и повече нутриенти.

Кои са 11 от най-богатите на хранителни вещества храни?

Сьомга

Сьомгата е полезна и диетична риба.витамини и минерали, сред които калий, магнезий, селен, В-витамини. За да си набавим цялото количество необходими на тялото и мозъка Омега-3 мастни киселини, е необходимо поне 2 пъти в седмицата да похапваме мазни риби като сьомгата. Дивата сьомга е още по-полезна и хранителна, тъй като, заедно с Омега-3 мастните киселини, съдържа и Омега-6, както и по-малко вредни съставки.

Кейл

Кейл е на първо място сред зелените храни, от които можем да извлечем максимално ползи. Растението, както е типично за зелените храни, съдържа биоактивни съставки като изотиоцианати и индол-3-карбинол, които са противоракови агенти. Съдържа също така голямо количество витамин С, витамин А, витамин К, витамин В6 и фибри.

Водорасли

Водораслите са мосрка храна, подходяща и за вегетарианци.хранителна добавка – като таблетки с изсушен келп. За любителите на суши – водораслите се срещат в някои от видовете суши.

Чесън

Чесънът не само може да овкуси всяко ястие, но и е един от най-добрите нутриенти. Има високо съдържание на витамини С, В1, В6, калций, магнезий, мед, манган, селен.

Много ценно качество на чесъна е съдържащият се в него алицин. Алицинът намалява кръвното налягане, нивата на „лошия” холестерол, намалява риска от инфаркт и сърдечно-съдови заболявания. Има редица противоракови качества, като се бори срещу рака на дебелото черво и стомаха. Освен това побеждава бактерии, вируси, гъбички.

Морски дарове

Морето е дом на много богати на хранителни вещества храни, едни от които са мидите и скаридите.

Мидите са един от най-добрите източници на витамин В12, освен това в тях се съдържат: Витамин С, Витамини от групата В, калий, селен, желязо.

Скаридите са също изключително хранителни: 100 гр. от тях съдържат 6 пъти повече от препоръчителния дневен прием на цинк, 2 пъти повече мед, големи количества витамин В12 и витамин D.

Картофите са полезна въглехидратна храна.

Картофи

Картофите са причина номер 1 да не започваме ниско- или безвъглехидратна диета. Освен това са едни от най-добрите нутриенти, които можем да изберем за бърза диета, с която да влезем във форма.

Средноголям картоф съдържа калий, магнезий, мед, желязо, манган, голямо количество витамин С и витамини от групата В. Освен това те са много подходящи за диета, тъй като засищат за дълго време.

При включването им в диета трябва да ги сварим и след това да ги оставим малко да изстинат, така се формира резистентна скорбяла, която съдържа фибри и има редица хранителни ползи за организма.

Черен дроб

Може би е лоша новина за вегетарианците, веганите и хората, които избягват месото, но месото от животинския мускул е по-бедно на хранителни вещества от животинските органи. Черният дроб има редица функции в организма и това се отразява и на хранителния му състав.

Черният дроб е източник на много хранителни вещества в малко количество.

100 гр. телешки дроб съдържат:

  • 1176% от необходимия дневен прием на витамин В12
  • 50% от НДП на витамин В6 и В5
  • 201% от НДП на витамин В2
  • 634% от НДП на витамин А
  • 714% от НДП на мед
  • Повече от 30% от НДП на желязо, цинк, селен
  • 29 гр. висококачествен животински протеин

Сардини

Сардините са поредната морска храна, която е добре да включваме в менюто си. Те са малки мазни риби, които могат да бъдат консумирани цели – кости, кожа, органи, мозък. Тъй като органите са най-хранителната част от животните и рибите, не е изненадващо, че сардините са много хранителни. Те съдържат по малко от всеки нутриент, от който тялото се нуждае. Също така са богати на Омега-3 мастни киселини.

Боровинки

Боровинките са плод с високо антиоксидантно съдържание.

Боровинките са сред най-полезните плодове. Те съдържат огромно количество антиоксиданти, сред които антоцианини и редица фитохимикали, някои от които действат противъзпалително на мозъка и подобряват функциите му, включително и паметта. Сините боровинки намаляват кръвното налягане и нивата на лошия холестерол и повишават антиоксидантните нива в кръвта.

Жълтъците на яйцата

Макар и с високо съдържание на холестерол, жълтъците от яйцата са изключително полезни. Всъщност холестеролът в яйцата не повишава нивата на „лошия” холестерол в кръвта. Целите яйца са толкова хранителни, че често се сочат като природнен мултивитамин.

Жълтъците на яйцата са богати на лутеин и зеаксантин, които предпазват очите от възпаления и ранно остаряване. Те също така съдържат холин, който е нутриент за мозъка, от който 90% от хората не получават достатъчно. Яйцата са отличен източник на протеини и здравословни мазнини, затова са и чудесни за включване в диета и хранителен режим

Тъмен шоколад (какао)

Тъмният шоколад и по-точно какаото, което се съдържа в него, е един от най-важните нутриенти. Съдържа фибри, желязо, магнезий, мед, манган, антиоксиданти. Тъмният шоколад подобрява функцията на мозъка (преди изпити трябва да го консумираме разумно), намалява нивата на „лошия” холестерол и кръвното налягане. Ако консумираме тъмен шоколад разумно, рискът от сърдечни заболявания намалява значително.